Oderwaliśmy liście z kalafiora z Biedronki. Sprawdziliśmy, ile się oszczędza

“Fakt” zauważył, że klienci Biedronek odrywają liście z kalafiorów przed ich kupieniem. Skrzynia w sklepie była wypełniona liśćmi po same brzegi! Aż chwyciliśmy za telefon i zrobiliśmy zdjęcia. Postanowiliśmy sprawdzić, ile rzeczywiście można zaoszczędzić. Wnioski są zaskakujące.

O tym, że klienci Biedronki obrywają liście z kalafiora przed pójściem do kasy, media rozpisywały się już kilka miesięcy temu. Głos zabrała wtedy też sama sieć. W mediach społecznościowych najpierw informowała, że “obrywanie liści kalafiora nie jest zabronione”, a później zmieniła wpis i wyjaśniała, że “liście kalafiora stanowią integralną część warzywa, chroniącą ją przed nadmierną utratą wilgoci”.

Klienci, przynajmniej jednej z Biedronek w Łodzi nie wzięli sobie tego do serca. W trwającym właśnie sezonie na świeżego kalafiora stosują ten sam trik.

Oderwaliśmy liście z kalafiora z Biedronki. Krocie zostaje w portfelu

Dziennikarka “Faktu” kupiła dwie główki kalafiora w promocji po 4,99 zł/kg. Bez niej za to warzywo zapłaciłaby o 3 zł więcej — 7,99 zł/ kg. Za dwie sztuki, po rabacie wynoszącym 6,18 zł, dała 10,28 zł. Po przyjściu do domu i wypakowaniu zakupów postanowiła zważyć, ile tak naprawdę zapłaciła za same liście. Lepiej usiądźcie!

Dwie główki kalafiora bez liści ważyły 1,349 kg. To oznacza, że gdyby reporterka zdecydowała się oderwać liście w Biedronce, zapłaciłaby tylko 6,73 zł za dwie główki. Dziennikarka zważyła też same liście. Waga pokazała 0,694 kg. To oznacza, że przy kasie zostawiła za nie aż 3,46 zł, czyli prawie tyle, co za jedną główkę kalafiora!

Jeszcze gorzej sytuacja wyglądałaby przy cenie regularnej. Za te dwie sztuki kalafiora nasz reporter Biedronki musiałby dać 16,49 zł. W przypadku samych liści przebita zostałaby bariera 5 zł. Wyszłoby za nie dokładnie 5,54 zł.

Obrywać liście z kalafiora w Biedronce czy nie? Oto jest pytanie

“Fakt” nie namawia do zostawiania liści z warzyw czy urywania ogonków w celu zaoszczędzenia. Każdy powinien rozważyć to we własnym sumieniu. Warto pamiętać również o tym, że w przypadku liści kalafiora możemy je spokojnie użyć w kuchni. Zwolennicy kuchni zero waste zawijają w nie gołąbki albo robią na nich zupę. Przepis na drugie z tych dań można obejrzeć poniżej:

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *