Polak poleci w kosmos! To on weźmie udział w misji ESA

Do tej pory jedynym Polakiem w kosmosie był Mirosław Hermaszewski. Jak się okazało, niedługo się to zmieni, bo w misji Europejskiej Agencji Kosmicznej weźmie udział polski astronauta. Kim będzie drugi Polak, który opuści Ziemię?

45 lat temu miał miejsce historyczny moment — Mirosław Hermaszewski jako pierwszy Polak odbył lot w kosmos, a teraz będziemy świadkami kolejnej ważnej chwili, bo Europejska Agencja Kosmiczna wybrała do zbliżającej się misji — która współrealizowana jest przez NASA — polskiego astronautę. W kosmos poleci Sławosz Uznański, który zasilił szeregi rezerwy astronautów ESA w listopadzie ubiegłego roku.

“Wybór Polaka do tej ekskluzywnej grupy to ogromny sukces. Sławosz Uznański musiał pokonać ponad 22 tysiące kandydatów z całej Europy w trwających półtora roku eliminacjach ESA. Kandydaci przechodzili różnorodne testy wiedzy o kosmosie i technologiach kosmicznych, inteligencji i sprawności obliczeniowej, umiejętności rozwiązywania złożonych, nietypowych problemów pod presją czasu, odporności psychicznej i zachowania zimnej krwi w warunkach stresu. Poddani byli szczegółowym badaniom medycznym i przeszli szereg rozmów kwalifikacyjnych” — czytamy na stronie Polskiej Agencji Kosmicznej.

Polski astronauta poleci w kosmos. Wybrany został Sławosz Uznański

Sławosz Uznański pochodzi z Łodzi, a w 2008 r. ukończył z wyróżnieniem Politechnikę Łódzką, a później także Uniwersytet Nantes we Francji i tamtejszą Politechnikę. W 2011 r. obronił z wyróżnieniem doktorat na Uniwersytecie Aix-Marseille we Francji, po czym trafił do Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN) w Genewie, gdzie pracuje jako operator Wielkiego Zderzacza Hadronów LHC.

– To z pewnością jeden z najważniejszych dni w moim życiu, ale też wyjątkowy moment dla polskiej nauki i polskiego udziału w eksploracji kosmosu – docenienie naszych osiągnięć i podkreślenie potencjału. Jako Polak jestem dumy, że będę reprezentował nasz kraj przy realizacji wspólnego, europejskiego programu kosmicznego. Nasz udział w nim już jest istotny. Jestem przekonany, że będzie znacząco większy – przekazał Polskiej Agencji Kosmicznej Sławosz Uznański.

Jak donosi Interia, w związku z lotem Polaka w kosmos w naszym kraju pojawią się mikroinstalacje satelitarne — najprawdopodobniej w Gdańsku, gdzie znajduje się siedziba Polskiej Agencji Kosmicznej.

Portal podaje również, że według ich nieoficjalnych informacji na kosmiczne cele przeznaczymy 360 mln euro.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *