Przez pięć lat żaden sąsiad nie zorientował się, że Maria nie żyje. Dlaczego? Oto odpowiedź

Podwarszawskie Legionowo, ul. Pałacowa. To spokojna okolica, w której wszyscy znają się od dawna. Osiedle Sobieskiego wybudowano w drugiej połowie lat 80. XX w. i większość jego mieszkańców zna się od prawie czterech dekad. Mówią sobie po imieniu, znają swoje adresy, gdy potrzeba, wspierają jeden drugiego. Tym bardziej szokująca jest historia 80-letniej Marii, której zwłoki przeleżały w mieszkaniu aż pięć lat. Dlaczego nikt nie zauważył jej śmierci? Na pytanie, jaką była sąsiadką, słyszymy z reguły krótką odpowiedź: nieznośną!

Na początku mieszkańcy nie chcieli rozmawiać z nami na temat makabrycznego odkrycia. Szybko zmieniali zdanie, gdy pytaliśmy ich o to, jak to możliwe, że przez pięć lat nie zorientowali się, że seniorka nie żyje.

– Nikt nie zainteresował się jej życiem, ponieważ nie utrzymywała z nami kontaktu – odpowiadają sąsiedzi.

Nawet kobieta, która mieszkała z nią na jednym piętrze, niewiele potrafi o niej powiedzieć.

– Nie mam pojęcia, czym się w życiu zajmowała – mówi nam starsza pani.

Legionowo. Wstrząsające odkrycie i odpowiedzi sąsiadów

Jak to możliwe, że przez prawie 40 lat między Marią a innymi lokatorami nie nawiązała się żadna sąsiedzka relacja?

– Nie lubiła się z nami, była konfliktowa, wszystko jej przeszkadzało, nawet dzieci – wyjaśnia inna sąsiadka.

Kobieta przyznaje, że Maria przysporzyła innym lokatorom sporo kłopotów. – Przez pewien okres swojego życia była zbieraczką. W pewnym momencie w bloku zaległy się pluskwy i trzeba było wykonać dezynfekcję we wszystkich mieszkaniach.

Na zewnątrz też widywano ją rzadko. – Czasami widziałam, jak idzie o kulach do sklepu, ale nigdy nie poprosiła nas o pomoc. Nie liczyła się również ze spółdzielnią. Na przykład, gdy była wymiana wodomierzy, nie reagowała na pukanie do drzwi – mówi sąsiadka zmarłej.

Co z pogrzebem zmarłej lokatorki?

To administracja budynku wspólnie z policją dostała się do mieszkania pani Marii. W budynku pękła rura, dlatego wezwano firmę zajmująca się konserwacją instalacji. A ponieważ mieszkanie, do którego próbowali się dostać robotnicy, było zamknięte i nikt wewnątrz nie odpowiadał, zdecydowano się na komisyjne otwarcie drzwi.

Gdy robotnicy i urzędnicy weszli do środka, w jednym z pomieszczeń znaleźli ludzkie szczątki. – Ciało nie miało żadnych mechanicznych urazów. Do zgonu doszło z przyczyn naturalnych – wyjaśnia prok. Katarzyna Skrzeczkowska. – Ale żebyśmy mieli pewność, że to lokatorka tego mieszkania, należy jeszcze wykonać badania identyfikacyjne. Prokuratura musi także zlecić zorganizowanie pogrzebu – tłumaczy prokurator.

Pochówkiem prawdopodobnie zajmie się OPS.

A skąd wiadomo, że ciało przeleżało w domu aż pięć lat? Wskazuje na to jedzenie znajdujące się w lodówce z datą ważności nieprzekraczającą 2018 r.

Nie domyśliła się także spółdzielnia

Wiadomo też, że przez te wszystkie lata, emerytka pobierała emeryturę, która wpływała na jej konto bankowe. Prawdopodobnie miała ustawione stałe zlecenie na opłacanie mieszkania. Jak to możliwe, że spółdzielnia nie zauważyła, że w domu nikt nie korzysta z prądu, gazu czy wody? Czy w ostatnich latach nie doszło do podwyżek czynszu? Pytania te zadaliśmy administratorowi budynku. Czekamy na jego odpowiedź.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *