Zmartwienie o. Rydzyka. Chodzi o pieniądze

Zeszły rok nie był dla o. Tadeusza Rydzyka zbyt udany. Jego dzieła, a konkretnie chodzi o fundację Lux Veritatis, przynoszą o wiele mniejsze zyski. Powodem jest coraz cieńszy strumień pieniędzy, jaki płynie z darowizn.

“Fakt” prześwietlił sprawozdanie finansowe, jakie fundacja Lux Veritatis złożyła w Krajowym Rejestrze Sądowym. Dokumenty właśnie zostały upublicznione. Wynika z nich jasno: fundacja nie przynosi już milionowych zysków.

W 2022 r. fundacja uzyskała dokładnie 50 mln 341 tys. zł. Były więc niższe o ok. 6 mln zł w porównaniu do 2021 r. Większość przychodów pochodziła z darowizn – fundacja w ten sposób pozyskała 38 mln 457 tys. zł. Kwota robi wrażenie? W porównaniu do 2021 r. wpływy z darowizn skurczyły się o 5 mln 511 tys. zł.

Prawie 11 mln zł z reklam

Darowizny to nie wszystko. 10 mln 981 tys. zł fundacja zarobiła na działalności gospodarczej prowadzonej w kraju. O co chodzi? To “sprzedaż wyrobów i usług (m.in. produkcja i emisja audycji telewizyjnych, produkcja i emisja reklamy telewizyjnej, udostępnienie sygnału i programu telewizyjnego, promocja)” – czytamy w sprawozdaniu rocznym fundacji. Działalność zagraniczna przyniosła ok. 902 tys. zł.

Mimo tak milionowych przychodów Lux Veritatis zapłaciła tylko 22 tys.356 zł podatku dochodowego. Zyski wyniosły 197,5 tys. zł i jak czytamy w uchwale zarządu Fundacji Lux Veritatis, w całości przeznaczony zostanie na cele statutowe spółki. To ogromny spadek, bo w 2021 r. zysk przekraczał 1,4 mln zł.

Wiele osób dzieli się z nami swoimi historiami, aby dowiedzieć się, co inni o tym myślą. Jeśli masz swoją opinię lub sugestię dotyczącą tej historii, proszę napisz ją w komentarzach na Facebooku.  

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *