500 plus nie wystarczy na bilety. Muzea tylko dla zamożnych

Zamek Królewski, Wieliczka, Malbork, Panorama Racławicka – największe skarby polskiej historii, dostępne tylko dla bogaczy? Czteroosobowa rodzina musi liczyć się z tym, że na bilety na zwiedzanie Wawelu 500 plus nie wystarczy. Minister kultury Piotr Gliński interweniuje i każe muzeom obniżać ceny – ustalił “Fakt”.

Żeby wybrać się do paryskiego Luwru, muzeum słynącego z obrazu Mona Lisy, trzeba wydać w przeliczeniu na złotówki ok. 76 zł. Zwiedzanie krakowskiego Wawelu z przewodnikiem kosztuje 179 zł. Tyle wyda turysta, a nie cała rodzina — wynika z internetowego cennika państwowego muzeum. Dodajmy, że chodzi o zwiedzanie prywatnych apartamentów królewskich, zbrojowni i skarbca koronnego. Nie tylko bilety dla dorosłych są horrendalnie drogie. W przypadku ucznia w wieku od 13 do 24 lat mowa o opłacie 159 zł. Za dziecko w wieku 7-12 lat trzeba zapłacić 139 zł. Czteroosobowa rodzina wyda na wstęp prawie 700 zł!

Drożyzna szaleje nie tylko w Krakowie, ale też w sąsiedztwie. By zwiedzić kopalnię soli w Wieliczce nasza rodzina wyda 270 zł. Jak jest na drugi m końcu Polski? 45-minutowe spacer po pokładzie ORP Błyskawica w Gdyni kosztuje 83 zł.

Ceny biletów. Minister kultury interweniuje

By pokazać dzieciom kawałek polskiej historii i zabrać do państwowego muzeum trzeba mieć naprawdę gruby portfel. Czy ktoś w rządzie nad tym panuje? – Zgodnie z ustawą o muzeach wysokość cen biletów ustala dyrektor instytucji – mówi “Faktowi” Anna Turowska rzecznik resortu kultury. Jak twierdzi minister już w tej sprawie interweniował. – Misją resortu kultury jest zwiększenie dostępności oferty prowadzonych instytucji muzealnych oraz to, że wszystkie prowadzone lub współprowadzone przez resort muzea otrzymały w tym roku zwiększone dotacje, MKiDN nie widzi podstaw do zwiększania cen biletów i rekomenduje pilny powrót do cen z zeszłego roku – dodaje rzeczniczka.

Ceny biletów. Ile wyda czteroosobowa rodzina?

Zamek Królewski w Warszawie

Bilet normalny kosztuje 30 zł, dla dzieci w wieku 7-16 lat mających legitymację szkolną 1 zł. Czyli czteroosobowa rodzina zapłaci za zwiedzanie 62 zł. Chyba że odwiedzi Zamek Królewski w środy – wtedy wstęp jest za darmo.

Zamek Królewski w WarszawieKto chce zobaczyć te piękne wnętrza za darmo, musi planować zwiedzanie w środy

Zamek w Książu

Bilet normalny pozwalający zobaczyć zamek, tarasy, podziemia, palmiarni, mauzoleum kosztuje 85 zł, ulgowy 75 zł. Czyli rodzice z dwójką dzieci zapłaci 330 zł.Zamek w Książu kusi licznymi atrakcjami

Zamek w Ogrodzieńcu

Kto chciałby zobaczyć piękne ruiny zapłaci 25 zł za bilet normalny i 18 zł za bilet ulgowy.

Zamek w Ogrodzieńcu co roku ściąga tłumy turystówZamek w Ogrodzieńcu

Zamek w Chęcinach

Bilet normalny za zwiedzanie zamku kosztuje 20 zł, ulgowy 16 zł. Czyli nasza rodzina zapłaci za wstęp 72 zł. Co ciekawe, w ofercie jest bilet premium za 500 zł, który upoważnia do wstępu poza godzinami otwarcia zamku grupie do 10 osób.Zamek w Chęcinach w woj. świętokrzyskim. Całe 500 plus można wydać na bilet premium

Muzeum w Biskupinie

Chcesz pokazać dziecku najstarszą polską osadę liczącą 2,7 tys. lat też musi zapłacić. Bilet normalny kosztuje 15 zł, ulgowy – 8 zł. Czyli czteroosobowa rodzina zapłaci 46 zł za sam wstęp.Osada w Biskupinie. Każde dziecko powinno ją zobaczyć

Zamek Królewski na Wawelu

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *