Tragiczny rajd w Krakowie. Patryk miał 2,3 promila. Ile trzeba wypić? Co się wtedy dzieje? “Urwany film”

Kulisy tragicznego wypadku w Krakowie, w którym zginęło czterech mężczyzn, są zatrważające. W nocy z 14 na 15 lipca sportowe renault megane, które prowadził syn celebrytki Sylwii Peretti rozbiło się pod jednym z krakowskich mostów. Jak się okazało, kierowca był pijany. Miał 2,3 promila alkoholu we krwi. Jak się zachowuje człowiek pod wpływem tak dużej ilości alkoholu i ile trzeba wypić, by mieć 2,3 promila? O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy eksperta.

Prokuratorzy z Krakowa szukają od kilku dni odpowiedzi na pytanie, co, oprócz nadmiernej prędkości, mogło przyczynić się do tego tragicznego wypadku. Z laboratoryjnych analiz wynika, że trzech z czterech mężczyzn znajdujących się w aucie na pewno było pijanych.

Jak doszło do tej tragedii?

Z udostępnionego przez władze Krakowa i policję monitoringu miejskiego wiadomo, że samochód prowadzony przez Patryka P. jechał z ogromną prędkością. Dojeżdżał już do mostu Dębnickiego, gdy w rejonie, w którym trwały prace remontowe, na jezdni pojawił się pieszy.

Szybko wycofał się w bezpieczne miejsce, ale na filmie widać, że chwilę po wyminięciu go, pędzący z ogromną prędkością samochód wpada w poślizg. Auto ścięło słupy i sygnalizatory, po czym wpadło na przyległe do mostu schody. Tam renault dachowało, by ostatecznie zatrzymać się dopiero na betonowym murze pod mostem. Samochód został doszczętnie zmiażdżony, co uśmierciło w sumie cztery osoby.

Przyczyną śmierci Patryka P., Aleksandra, Michała i Marcina były obrażenia głównie głowy i kręgosłupa.

Kierowca samochodu był pijany

W czasie sekcji zwłok od wszystkich pobrano próbki do badań na obecność alkoholu, narkotyków lub innych środków psychoaktywnych. “Fakt” dotarł do protokołu z badań na obecność alkoholu we krwi i moczu. Wynika z niego, że trzech mężczyzn było pijanych.

Zawartość alkoholu etylowego we krwi Patryka P. (kierowcy auta) wyniosła 2,3 promila, w moczu — 2,6 promila.

Zawartość alkoholu etylowego we krwi Michała G. (pasażera) wyniosła 1,3 promila, w moczu — 1,6 promila.

Zawartość alkoholu etylowego we krwi Aleksandra T. (pasażera) wyniosła 1,4 promila, w moczu — 1,2 promila.

Czwarty z mężczyzn nie jest wymieniony w protokole.

Ile trzeba wypić, by mieć 2,3 promila?

Tej nocy Patryk P. z całą pewnością nie powinien był wsiadać za kierownicę. Jak zachowuje się człowiek pod wpływem tak dużego stężenia alkoholu w organizmie i ile trzeba wypić, by je osiągnąć? O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy inspektora Marka Konkolewskiego, specjalistę w zakresie spraw ruchu drogowego.

— Każdy organizm reaguje na alkohol inaczej, a reakcja organizmu zależy od wielu czynników. Ale jedno nie ulega wątpliwości. 2,3 promila to duże stężenie alkoholu. Taka ilość dramatycznie spowalnia reakcje, upośledza równowagę i poruszanie się, wywołuje upośledzenie zmysłów, w tym ogranicza świadomość i ocenę zewnętrznej sytuacji, upośledza niektóre funkcje widzenia i obniża zdolność podejmowania racjonalnych decyzji. Jeśli kierowca nie potrafi zapanować nad swoimi nogami, to jak ma zapanować nad pojazdem, który ma pod maską ponad 400 koni mechanicznych? — mówi Marek Konkolewski.

Dodaje, że kierowanie samochodem to nie tylko wykonywanie pracy o charakterze fizycznym, ale – jak zaznacza – przede wszystkim jest to proces myślowy, który wymaga skupienia i przewidywania zachowań innych uczestników ruchu na drodze.

— Gdy ktoś jest pod wpływem tak dużej ilości alkoholu, to ma ograniczoną świadomość oceny zewnętrznej sytuacji. Takie stężenie czasami może nawet doprowadzić do utraty świadomości. Potocznie mówimy wtedy, że komuś “urwał się film”. Kiedy pracowałem jako policjant ruchu drogowego, wielokrotnie pamiętam sytuacje, że osoba budziła się na izbie wytrzeźwień i dopiero wtedy dowiadywała się od funkcjonariuszy, że prowadziła auto. Po prostu nie pamiętała tego faktu, bo w pewnym momencie straciła świadomość. Taki człowiek stwarza na drodze śmiertelne zagrożenie dla siebie i innych. Chciałabym podkreślić, że nie można mówić o żadnej bezpiecznej dawce alkoholu, która byłaby akceptowalna z punktu widzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego — tłumaczy ekspert.

— Nie chcę oceniać, ile musiał wypić kierowca, by mieć 2,3 promila we krwi. Tak jak powiedziałem, to zależy od wielu czynników, a każdy organizm reaguje inaczej. Ma na to wpływ tempo picia, to czy jedliśmy, ile spaliśmy. 2,3 promila to może być kilka mocnych drinków, to może być pół litra, ale to na pewno nie jest jedno czy dwa piwa, czy jeden czy dwa kieliszki wódki — mówi Marek Konkolewski.

2,3 promila – teoretyczne wyliczenia

Portal moto.pl wyliczył za pomocą jednego z najpopularniejszych wirtualnych alkomatów, ile trzeba wypić alkoholu, by mieć we krwi 2,3 promila. UWAGA, ważne! To wyliczenia czysto teoretyczne, nigdy nie wolno do końca ufać tego tupu wskazaniom, bo każdy reaguje inaczej.

“Wpisaliśmy odpowiedni wiek, 180 cm wzrostu i 80 kg. Scenariusz typowej imprezy – start picia o 20:00. Co wyszło? Założyliśmy, że przez pięć godzin (od 20 do godz. 1) zostanie wypitych pół litra wódki. O 01:30 kierowca miałby 2,17 promila i to najwyższy wynik, jaki wg wirtualnego alkomatu byłby możliwy. Żeby mieć 2,3 promila trzeba wypić więcej… Pół litra to przecież taka dawka alkoholu, że większość osób jest już naprawdę pijana. Mało kto myśli, żeby wsiadać za kółko” – czytamy na stronie portalu.

A jak wygląda sytuacja z piwem? Moto.pl podaje, że przy siedmiu piwach 500 ml o zawartości alkoholu 5,6 proc. wirtualny alkomat wskazuje 2,11 promila. Żeby przebić 2,3 promila trzeba by wypić aż osiem butelek lub puszek piwa. W przypadku wina, żeby przekroczyć zakładany limit, trzeba by w siebie wlać dwa litry wina o zawartości alkoholu 11 proc.

Już wkrótce wejdą w życie nowe przepisy

Marek Konkolewski zauważa, że już niedługo w Polsce wejdą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi będzie obowiązywała konfiskata samochodów dla kierowców prowadzących pojazdy pod wpływem alkoholu.

— Ja bym zaapelował do parlamentarzystów, aby katalog konfiskaty rozszerzyć o sytuacje, kiedy kierowca ucieka przed policją, a w ramach pościgu funkcjonariusze muszą użyć broni palnej. To powinno odnosić się także do uczestników nielegalnych wyścigów ulicznych, którzy sieją terror na drogach, stwarzając realne zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego. Sądy powinny mieć taki oręż w postaci fakultatywnej konfiskaty, czyli każdy przypadek powinien być indywidualnie rozpatrywany przez sąd — uważa ekspert.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *