“Tego już nikt nie wytrzyma” mówią lokatorzy z Dąbrowy Górniczej i pokazują rachunki za czynsz

Mieszkańców spółdzielczych bloków na osiedlu Młodych Hutników w Dąbrowie Górniczej zelektryzowały podwyżki czynszów. Jak się dowiedzieli, mają zapłacić wyrównanie za prąd od początku roku! – Nasze czynsze rosną lawinowo – mówią zdesperowani i domagają się wyjaśnień od zarządu spółdzielni.

Lokatorzy nie kryją oburzenia. Przedstawiają swoje opłaty. Za mieszkanie 47 metrów jeszcze dwa lata temu czynsz wynosił 810 zł, teraz 1275 zł i to nie koniec rosnących kosztów. – Obecnie mamy dopłacić od 150 do bagatela, 900 zł za rozliczenie prądu. To się nie kończy – opowiadają.

– Nasze stowarzyszenie wystąpi w imieniu mieszkańców do zarządu spółdzielni. Lista spraw jest bardzo długa. Teraz lokatorzy chcą wiedzieć, dlaczego spółdzielnia nalicza im opłaty za pół roku wstecz. Czy nie doszło do jakiejś pomyłki? – pyta Tatiana Duraj-Fert, szefowa stowarzyszenia Dąbrowskie Inicjatywy Społeczne.

Spółdzielnia rozlicza lokatorów za prąd

Dawnym hotelem robotniczym zamienionym na mieszkania administruje Spółdzielnia Mieszkaniowa przy HPR nr 4. Mieszkańcy płacą w czynszu zaliczki za prąd, bo spółdzielnia, a nie najemcy rozliczają się z dostawcą. Lokatorzy nie mają indywidualnych umów z dostawcą prądu, tak jak większość z nas.

– Nie możemy jako spółdzielnia zarabiać na mediach. Rozliczamy się ze wszystkim do zera. Mieszkańcy wnosili zaliczki na podstawie niższych stawek za prąd, a wyższa taryfa obowiązuje od stycznia. Dlatego są niedopłaty – wyjaśnia Joanna Orkisz, prezes spółdzielni.

Rządowa tarcza nierówno traktuje lokatorów

Pani prezes zauważa, że problem obecnych wysokich rachunków ma związek z tzw. tarczą solidarnościową i nierównym traktowaniem obywateli. – Energia elektryczna dla wszystkich mieszkańców danego budynku jest doprowadzona do dwóch punktów poboru (licznik główny) a następnie rozdzielana na 143 lokale (gospodarstwa domowe) i rozliczana na podstawie podliczników. Spółdzielnia taki stan rzeczy przejęła po poprzedniku prawnym i nie miała środków ani możliwości technicznych na ustanowienie odrębnych dla każdego lokalu instalacji – wyjaśnia prezes spółdzielni. – Mimo powszechnych zapewnień – w tym dołączanych przez Turon ulotek co do zamrożenia cen energii dla wszystkich gospodarstw domowych, dostawca prądu Tauron Sp. z.o.o. przyznał dla całego budynku ( 143 mieszkania) jedynie 2 limity po 2000 kWh – dodaje Joanna Orkisz. Pozostałe zużycie energii rozliczane jest po wyższych kosztach, co znacznie wpływa na wysokość rachunków. – Podejmowaliśmy w tej sprawie wiele interwencji, ale naszego głosu nikt nie wysłuchał – ubolewa Joanna Orkisz.

Nowe przyłącza, ale kto zapłaci?

Podkreśla, że do ub. roku mieszkańcy zyskiwali na rachunkach za prąd, bo nie płacili tzw. opłat stałych jak inni odbiorcy. Prezes Orkisz przyznaje, że spółdzielnia rozważa podłączenie liczników do mieszkań indywidualnie, ale wiąże się to z budową kosztownej instalacji. Lokatorzy będą musieli za to zapłacić. Spółdzielnia wystąpiła już do dostawcy o określenie warunków przyłączenia, które pozwolą na określenie wysokości kosztów rozdziału instalacji. Dopiero po ich otrzymaniu będzie możliwe podjęcie decyzji w sprawie, a inwestycja będzie mogła być zrealizowana w trzecim kwartale przyszłego roku.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *