Kolczak zbrojny atakuje w Polsce. Uważaj na niego, bo jest jadowity!

Przerażeni mieszkańcy różnych regionów Polski wysyłają do mediów zdjęcia, a specjaliści potwierdzają: w Polsce coraz częściej można spotkać groźnego pająka kolczaka zbrojnego. Ma charakterystyczny wygląd i jest jadowity. Co grozi, gdy ugryzie on człowieka?

W te wakacje obecność kolczaka zbrojnego potwierdzono w Poznaniu i okolicach. Wydaje się, że największe prawdopodobieństwo spotkania go mają mieszkańcy Wielkopolski. Ostatnio portal epoznan.pl informował, że zwierzę widziano w kilku dzielnicach Poznania: na Starołęce, Komandorii oraz Winogradach. Ale pająk ten pojawił się również w okolicach Pobiedzisk i Śremu.

Kolczak zbrojny przybył z południa Europy

To jeden z najbardziej jadowitych pająków w Polsce. Do tej pory występował u nas rzadko. Rok temu dało się zauważyć, że jego populacja w kraju się zwiększyła. W tym roku, w wakacje przypadków zaobserwowania kolczaka jest jeszcze więcej. Specjaliści tłumaczą, że wynika to ze zmian klimatycznych w Polsce. Pająk wykorzystał prawdopodobnie bagaże turystów, którzy byli nad Morzem Śródziemnym, a teraz doskonale się u nas czuje.

Trujący jad kolczaka zbrojnego

Jad kolczaków jest zabójczy dla innych owadów. Człowieka nie zabije, ale może powodować bardzo nieprzyjemne objawy, takie jak dreszcze, stan zapalny, bóle, wymioty i ogólne osłabienie. Tak fatalne samopoczucie, przypominające grypę, wynika z tego, że jad pająka zawiera substancje, które atakują krwinki czerwone człowieka. Objawy mogą trwać nawet dwa tygodnie. Jeżeli stan zdrowia się nie poprawia, konieczna jest wizyta u lekarza. Kolczak najgroźniejszy jest dla dzieci i seniorów. W ich przypadku może skończyć się na pobycie w szpitalu.

Pająki te są średniej wielkości, mierzą do ok. 15 mm. Tak, jak w przypadku komarów, groźniejsze jest spotkanie z samicą.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *