Biedronka odpokutuje za to, co zrobiła klientom. Teraz dowiedzą się wszyscy

W sklepach Biedronka pojawiły się kartki z informacjami dla klientów o zaskakującej treści. Można w nich wyczytać, że “w przypadku rozbieżności lub wątpliwości co do ceny za oferowany towar konsument ma prawo do żądania sprzedaży towaru po cenie dla niego najkorzystniejszej”. Okazuje się, że to część kary, jaką na sieć handlową nałożył Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. O co poszło?

Jak informuje portal wiadomoscihandlowe.pl, przy kasach z obsługą kasjerską, przy wejściu oraz na wyświetlaczach kas samoobsługowych w dyskontach Biedronka pojawiły się kartki z zaskakującą informacją skierowaną do klientów:

Szanowny Kliencie, w przypadku rozbieżności lub wątpliwości co do ceny za oferowany towar konsument ma prawo do żądania sprzedaży towaru po cenie dla niego najkorzystniejszej (art. 5 ustawy z dnia 9 maja 2014 r. o informowaniu o cenach towarów i usług) — można przeczytać na rozwieszonych kartkach.

Jak wyjaśnia biuro prasowe Biedronki — informacja ta jest wypełnieniem prawomocnej decyzji Prezesa UOKiK: RBG 6/2020 z 5 sierpnia 2020 r.

Skargi klientów na podwójne ceny

Biedronka przez kilka lat naruszała prawa konsumentów — uznał przed trzema laty UOKiK, reagując na skargi ze strony klientów dyskontu. Sieć nie umieszczała przy wszystkich swoich produktach cen, a czasem cena na półce różniła się — na niekorzyść klienta — od tej zakodowanej w kasie.

Różnice w cenach wynosiły nawet po kilka złotych za jeden produkt. “Biorąc pod uwagę, że praktyka trwała kilka lat, konsumenci mogli ponieść przez nią dotkliwe straty, a właściciel sieci Biedronka bezpodstawnie wzbogacił się ich kosztem” — tłumaczył wtedy urząd.

Kontrole Inspekcji Handlowej wykazały, że w sklepach Biedronki średnio aż 14 proc. towarów nie miało informacji o cenie. Co więcej — ze skarg wynikało też, że zdarzały się sytuacje, w których to sprzedawcy nie chcieli uznać roszczeń klientów, którzy zgodnie z przysługującym im prawem domagali się sprzedaży produktu w korzystniejszej dla nich cenie, którą widzieli na półce.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *