Nie żyje bohaterka Powstania Warszawskiego “Baśka Bomba”. Miała 100 lat

Nie żyje Barbara Matys-Wysiadecka ps. Baśka Bomba. “Najdzielniejsza z dzielnych, potrafiła zachować zimną krew w każdej sytuacji. W Powstaniu walczyła do końca” — napisano na stronie Muzeum Powstania Warszawskiego. Barbara Matys-Wysiadecka miała 100 lat.

O śmierci Barbary Matys-Wysiadeckiej poinformowało na Facebooku Muzeum Powstania Warszawskiego.

Barbara Matys-Wysiadecka nie żyje. “W Powstaniu walczyła do końca”

“W wieku 100 lat na wieczną wartę odeszła Barbara Matys-Wysiadecka ps. Baśka, Baśka Bomba. Żołnierz Kobiecych Patroli Minerskich Związku Odwetu Kedywu Okręgu AK Komendy Głównej. Najdzielniejsza z dzielnych; w Powstaniu walczyła do końca. Na zawsze w naszych sercach!” — czytamy.

Barbara Matys-Wysiadeck dostała wezwanie na zbiórkę o Godzinie “W” na ulicę Ordynacką.

— Straszne było moje wrażenie, jak przechodziłam koło bunkrów domu akademickiego – stali tam żołdacy uzbrojeni po zęby, a ja szłam z malutkim, skromniutkim plecaczkiem i nie wiedziałam, jak nas uzbroją na punkcie zbornym. Muszę powiedzieć, że byłam przerażona. Było to ciężkie przeżycie patrzeć na tych żołnierzy przewijających się, maszerujących ulicami, doskonale uzbrojonych — wspominała.

“Wiedziałam wszystko o materiałach wybuchowych”

Bohaterka Powstania Warszawskiego była w Kobiecym Patrolu Minerskim. 20 sierpnia 1944 roku wraz z dwiema koleżankami minerkami uzbrajała minę na wysokości trzeciego piętra ściany gmachu PAST-y.

— Wiedziałam wszystko o materiałach wybuchowych, które są: jaką mają siłę rażenia, jaki materiał jest, odpowiednio do sytuacji używany. Wiedziałam, co to spłonka, co to lont, co to detonator — opowiadała.

Barbara Matys-Wysiadeck do emerytury pracowała jako pielęgniarka dziecięca.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *