To byłby szokujący zwrot w wojnie Opozdy z Królikowskim. Babcia zostanie zmuszona do płacenia na wnuka?

Czy Joanna Opozda może sądownie zobowiązać swoją teściową Małgorzatę Ostrowską-Królikowską do płacenia alimentów na małego Vincenta Królikowskiego? Antoni Królikowski na razie nie ma ponoć wystarczających dochodów, by płacić zasądzone na syna i żonę pieniądze. Czy gwiazda “Klanu” będzie zmuszona do przejęcia zobowiązań syna? O to spytaliśmy prawniczkę.

Medialna wojna między Antonim Królikowskim i Joanną Opozdą, w której jednym z elementów jest konflikt o alimenty, znów się zaostrzyła. Modelka twierdzi, że jej były partner nic nie płaci. Królikowski przedstawił szereg dowodów, w tym wyciągi bankowe, które mają świadczyć o tym, że na konto żony popłynęły znaczące sumy. Mimo tego aktor jest wciąż winny swojej ślubnej 68 tys. zł. i ma na głowie komornika.

Czy Małgorzata Ostrowska-Królikowska będzie płacić alimenty na wnuka?

Sam Antoni Królikowski skarży się, że jego obecnie dochody są mizerne. Doniesienia medialne i oskarżenia ze strony żony sprawiły, że ucierpiał jego wizerunek medialny i nie zarabia tyle, by łożyć co miesiąc zasądzone sumy. Czy zatem Joanna Opozda powinna wnioskować o to, żeby alimenty płaciła babcia Vincenta, czyli Małgorzata Ostrowska-Królikowska? Zapytaliśmy o to mecenas Agnieszkę Dębowską-Szymańską, prawniczkę specjalizującą się w trudnych sprawach z zakresu prawa rodzinnego.

— Jest to możliwe wówczas, gdy osoba zobowiązana do płacenia alimentów nie wywiązuje się z nałożonego obowiązku — wskazuje ekspertka. Na przykład rodzic (w tym konkretnym przypadku Królikowski) nie ma odpowiednich dochodów albo ukrywa swój majątek przed komornikiem.

Mecenas podkreśla jednak, że musi być spełniony jeszcze jeden warunek. Rodzic wychowujący dziecko (czyli ten, któremu należą się alimenty) “nie może być w stanie samodzielnie zaspokajać potrzeb dziecka”, bo na przykład ma bardzo niski dochód.

Czy Joanna Opozda może starać się o alimenty od babci Vincenta?

— W przypadku pani Opozdy nie sposób na podstawie przekazu medialnego ocenić, czy w jej sytuacji spełnione byłyby wszystkie wymienione przesłanki. Każdorazowo sąd indywidualnie bada taki wniosek i zawarte w nim argumenty, także w zakresie ewentualnej niewypłacalności zobowiązanego do alimentów — podkreśla mec. Dębowska-Szymańska.

To jednak na występującym z pozwem spoczywa obowiązek wykazania, że wyegzekwowanie alimentów od drugiego rodzica jest niemożliwe lub wyjątkowo utrudnione, a dziecko żyje w niedostatku.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *