79-latka pojechała na pielgrzymkę i zniknęła. Inni pielgrzymi nawet się nie przejęli. Wstrząsające kulisy

To miało być spełnienie jej marzeń. Jedenaście lat temu Kazimiera Zaręba z Bełchatowa (woj. łódzkie) pojechała na pielgrzymkę autokarową do Wilna, żeby pomodlić się przed obrazem Marki Boskiej Ostrobramskiej. Razem z księdzem organizatorem i innymi pielgrzymami dotarła do celu. Niestety zaraz potem zaczęły się kłopoty. 79-letnia wówczas kobieta zniknęła z kościoła, a towarzysze nie przejęli się jej losem i chociaż to wydaje się niewiarygodne, odjechali. Do dziś nie wiadomo, co stało się z zagubioną w stolicy Litwy seniorką.

Pani Kazimiera była osobą głęboko religijną. Codziennie odwiedzała swój kościół.

Feralna pielgrzymka do Wilna

Była zaprzyjaźniona z księżmi, wszyscy dobrze ją znali. Organizatora pielgrzymek, księdza Piotra, traktowała jak syna. Piekła mu ciasto i przynosiła na plebanię. Kilkakrotnie wcześniej uczestniczyła w przygotowywanych przez niego wyjazdach. Dlatego nie dała się zbyt długo namawiać na kolejny do Wilna. Tym bardziej że zawsze marzyła, by ujrzeć słynną kaplicę ostrobramską.

Pielgrzymka wyruszyła dokładnie 11 lat temu, pod koniec września 2012 r. Bez przeszkód kościelna grupa dotarła na Litwę. W Wilnie głównym punktem programu miała być msza święta i modlitwa przed świętym obrazem. Wtedy stało się coś niezrozumiałego. Znana z głębokiej religijności seniorka, co jej się wcześniej chyba nigdy nie zdarzyło, wyszła z kościoła w trakcie nabożeństwa. I zniknęła. Nie pojawiła się na miejscu zbiórki, mimo że jej wszystkie rzeczy zostały w autokarze.

Pielgrzymi czekali na nią przez jakiś czas. W końcu, zniecierpliwieni, podjęli skandaliczną decyzję. Postanowili odjechać bez 79-latki, żeby kontynuować zwiedzanie. Jakby tego było mało, nikt nie zawiadomił miejscowej policji. Nie poinformowano też rodziny seniorki o tym, co zaszło. Dzień później uczestnicy wyjazdu wrócili do Polski. Bez Kazimiery Zaręby.

Gdzie jest Kazimiera Zaręba?

Rodzina kobiety odebrała jej rzeczy, ale wyjaśnień, czy przeprosin od księdza organizatora już nie dostała. Doprowadzeni do rozpaczy bliscy zaginionej natychmiast zaczęli działać na własną rękę. Zawiadomili policję, dziennikarzy, zgłosili doniesienie o możliwości popełnienia przestępstwa do prokuratury. Sprawa został nagłośniona zarówno w Polsce, jak i za granicą. Córki pani Kazi szukały jej osobiście w Wilnie. W stolicy Litwy pojawiły się plakaty ze zdjęciem zaginionej, sprawdzono szpitale i miejsca, w których mogłaby zamieszkać. I nic.

W trakcie poszukiwań dotarto do nagrań z monitoringu z feralnego dnia. Widać na nich jak starsza pani przychodzi na miejsce zbiórki pielgrzymów, mniej więcej godzinę po odjeździe jej autokaru. Nerwowo biega po placu, szarpiąc za klamki przypadkowych samochodów. Ale nikt jej nie pomaga. Odchodzi zrezygnowana. Dzień później kamery uchwycą ją jeszcze na stacji benzynowej i pod jedną z kamienic, gdzie próbuje porozmawiać z dozorcą. I tu ślad się urywa. Nie wiadomo co dalej stało się, z pozbawioną rzeczy, pieniędzy i nie znająca języka Kazimierą Zarębą.

Czy tajemnica zaginięcia pani Kazi zostanie rozwiązana?

Dziś pani Kazia miałaby 90 lat. Czy jest możliwe, żeby żyła do tej pory, mieszkając gdzieś na Litwie? Ten scenariusz wydaje się mało prawdopodobny, ale jest możliwy. Niestety, bardziej realne wydaje się, że seniorka już nie żyle i została pochowana w bezimiennym grobie.

Śledztwo w sprawie zaginięcia zostało umorzone. Jednak prowadzący je policjanci z Bełchatowa deklarują, że jeśli pojawi się jakikolwiek nowy trop, natychmiast go podejmą. Prokuratura odmówiła wszczęcia dochodzenia w sprawie popełnienia przestępstwa przez organizatorów. Nikt w tej skandalicznej sprawie jak do tej pory nie poniósł żadnej odpowiedzialności.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *