Tragiczna śmierć 15-latki. Rodzice pozywają TikToka

Tragiczna historia 15-letniej Marie odbiła się głośnym echem we Francji. Nastolatka przez długi czas była nękana w szkole i w mediach społecznościowych przez swoich rówieśników. W końcu postanowiła zakończyć tę udrękę i targnęła się na swoje życie. Teraz zrozpaczeni rodzice Marie złożyli pozew przeciwko platformie TikTok, którą obwiniają za przyczynienie się do śmierci ich córki.

16 września 2021 r. 15-letnia Marie z Francji została znaleziona martwa przez swoich rodziców. Dziewczyna powiesiła się w swoim pokoju.

Francja. Tragiczna śmierć 15-latki. Rodzice pozywają TikToka

Jak informuje dziennik “La Provence”, 15-latka przez długi czas była nękana przez swoich rówieśników w szkole i na portalach społecznościowych. Jej koledzy i koleżanki mieli wyśmiewać Marie z powodu jej nadwagi. Utworzyli nawet grupę na Snapchacie, „gdzie wymieniali się jej zdjęciami, porównywali ją do świni”.

Zrozpaczona rodzina Marie uważa, że winę za śmierć 15-latki w dużej mierze ponosi platforma TikTok. Rodzice dziewczyny skierowali do sądu pozew, w którym oskarżają serwis o to, że nie udzielił pomocy osobie w niebezpieczeństwie. Wskazują na „odpowiedzialność algorytmu sieci społecznościowej”, który „dopilnował, aby nastolatka zobaczyła na swoim koncie filmy na temat samobójstw.

— Algorytmy utrzymywały ją w tej chorobliwej atmosferze dzięki filmom, które udzielały wskazówek jak popełnić samobójstwo i jak wiązać węzły – wyjaśnia Stéphanie, matka Marie, w rozmowie z „La Provence”. — To prawie tak, jakby te wszystkie filmy pomogły jej uciec — dodaje.

Prokuratura w Tulonie (południowo-wschodnia Francja) stwierdziła, że ​​skarga rodziców Marie na serwis TikTok „zasługuje na dogłębną analizę”.

Ze swojej strony chiński portal społecznościowy ogłosił na początku sierpnia, że ​​zmodyfikuje swoje działania, aby umożliwić użytkownikom dezaktywację automatycznego wyświetlania treści ustalanych przez algorytm.

Gdzie szukać pomocy w sytuacjach kryzysowych?

Jeśli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, możesz się zgłosić do Ośrodków Interwencji Kryzysowej (OIK), które są w każdym większym mieście. Możesz tam otrzymać pomoc psychologiczną, prawną, materialną. Część OIK-ów jest czynna całą dobę i np. prowadzi noclegownie. POMOC jest bezpłatna! Nie musisz mieć ubezpieczenia.

Jeśli masz uporczywe i silne myśli samobójcze, możesz się także zgłosić do każdego szpitala psychiatrycznego. Tam również nie jest potrzebne ubezpieczenie zdrowotne. W sytuacjach nagłych (o ile powiesz, że to sprawa pilna) lekarz musi Cię przyjąć tego samego dnia.

Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla młodzieży: 116 111. Dorośli mogą korzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu zaufania 116 123. Obie linie są czynne całodobowo, siedem dni w tygodniu.

Wiele osób dzieli się z nami swoimi historiami, aby dowiedzieć się, co inni o tym myślą. Jeśli masz swoją opinię lub sugestię dotyczącą tej historii, proszę napisz ją w komentarzach na Facebooku.  

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *