Piwo już nie będzie takie jak dawniej. 13 października zmiana w całym kraju

Producenci będą musieli informować klientów o tym, że za butelki zwrotne obowiązuje kaucja. Oznacza to, że butelki — w tym po piwie — będą miały zmienione etykiety. Kolejnymi zmianami będzie wprowadzenie kaucji zarówno za butelki szklane jak i plastikowe oraz za puszki. Poza tym duże sklepy będą musiały odbierać puste opakowania. Wyjaśniamy, jak zmiany odbiją się na kieszeniach klientów sklepów, oraz kiedy wejdą w życie.

Najszybciej — bo już od 13 października — producenci napojów, w tym piwa, będą mieli obowiązek umieszczania na butelkach i puszkach informacji, że jest to butelka zwrotna, a także ile wynosi kaucja z tym związana. Obowiązek wprowadziła nowelizacja ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, która weszła w życie we wrześniu.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, do którego zwrócił się w tej sprawie portal dlahandlu.pl wyjaśnia, że klienci powinni być informowani o pobieranej kaucji zwrotnej przed zakupem napoju. Taka praktyka pozwoli uniknąć nieporozumień przy kasie.

“Na finalny koszt zakupu piwa przy kasie składa się jego cena, czyli kwota, jaka widnieje na półce sklepowej, oraz kaucja za butelkę zwrotną. Kaucja podlega zwrotowi i ze względu na swój charakter nie podlega przepisom o obowiązku uwidocznienia cen. Natomiast dobrym rozwiązaniem jest informowanie kupującego, że jeśli wybrany przez niego produkt jest w opakowaniu zwrotnym, to sprzedawca pobierze kaucję w określonej wysokości” — podkreślił UOKIK.

Kaucja za butelkę

Zgodnie z nowelizacją do jednorazowych butelek z plastiku o pojemności do 3 l, szklanych butelek przeznaczonych do wielorazowego użytku do 1,5 l oraz metalowych puszek do 1 l zostanie doliczona kaucja w wysokości 50 gr za opakowanie. Co istotne, aby ją odzyskać w sklepie, nie trzeba będzie przedkładać paragonu potwierdzającego zakup. Ta regulacja zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2025 r.

Obowiązek odbierania butelek i puszek

Obowiązek odbierania opakowań po napojach będzie spoczywał na sklepach, których powierzchnia przekracza 200 mkw — to kolejna, która wejdzie w życie na początku 2025 r. Mniejsze podmioty będą mogły dobrowolnie przystąpić do systemu kaucyjnego. Przedsiębiorcy tworzący system będą mogli powołać operatora odpowiadającego za funkcjonowanie systemu, przy czym zgodnie z ustawą możliwe będzie również stworzenie kilku systemów.

Z systemu kaucyjnego korzysta już większość mieszkańców Unii Europejskiej. Przed Polską wprowadziły go: Chorwacja, Dania, Estonia, Finlandia, Holandia, Islandia, Litwa, Łotwa, Malta, Niemcy, Norwegia, Słowacja, Szwecja. Kolejnymi w kolejce są Austria, Belgia, Hiszpania Portugalia i Wielka Brytania. Systemy kaucyjne w tych krajach są w większości scentralizowane (wyjątkiem pod tym względem są Niemcy) i zarządzane przez państwo lub przemysł. Jako pierwsza w Europie takie przepisy wprowadziła Szwecja. Skandynawski kraj zrobił to w 1984 r.

Wiele osób dzieli się z nami swoimi historiami, aby dowiedzieć się, co inni o tym myślą. Jeśli masz swoją opinię lub sugestię dotyczącą tej historii, proszę napisz ją w komentarzach na Facebooku.  

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *