Ewelinę wciągnęli do białego auta. Dramatyczne kulisy porwania córki polskiego milionera

Ewelina Bałdyga 30 maja 2005 r. została porwana, gdy wychodziła z uczelni na warszawskim Mokotowie. Policja nigdy nie odnalazła 21-latki ani jej ciała. Ta sprawa jest jedną z najbardziej tajemniczych w historii polskiej kryminalistyki. Do chwili obecnej nieznane są losy córki jednego z najbogatszych Polaków. Niedawno skazano dwóch sprawców.

Ewelina Bałdyga to córka właściciela jednej z największych firm zajmujących się przetwórstwem mięsa w Polsce, czyli JBB, znajdującej się w Łysych w okolicach Ostrołęki. 30 maja 2005 r. po zakończeniu zajęć na uczelni, kierowała się na parking “Zeptera” przy ul. Domaniewskiej, gdzie pozostawiła swój sportowy samochód BMW.

Nieświadoma zagrożenia minęła białego forda transita na rejestracji WGS (powiat gostyniński), który zaparkował obok. W momencie, gdy zbliżyła się do drzwi od strony kierowcy, wysoki mężczyzna niespodziewanie pojawił się zza auta i złapał ją za szyję, wciągając ją do wnętrza furgonetki. Kierowca odjechał spokojnie, a za nim podążała inna osobówka, która prawdopodobnie eskortowała porywacza.

Wszystko zarejestrowała kamera nieopodal miejsca zdarzenia. Ostatnie dostępne nagranie, na którym widać Ewelinę, pokazuje ją w momencie porwania. Pojazd wykorzystany do przestępstwa odnaleziono spalony na ul. Stoczniowców w Warszawie nieopodal Wału Miedzeszyńskiego. Całe zdarzenie, począwszy od porwania aż po podpalenie auta, miało miejsce w przeciągu zaledwie dwóch godzin.

Porwanie Eweliny Bałdygi. Uprowadzenie dla okupu?

Od początku zaginięcie śledczy prowadzili sprawę pod kątem uprowadzenia dla okupu. Nie brakowało ku temu podstaw, ponieważ Józef Bałdyga, właściciel zakładu przetwórstwa mięsa JBB w Łysych, to jeden z najbogatszych Polaków.

Porywacze nawiązują kontakt z rodziną Bałdygów po raz pierwszy dopiero 5 czerwca 2005 r. Następnie utrzymywali z nimi stały kontakt i zażądali kwoty 500 tys. euro w zamian za uwolnienie kobiety.

Dziennikarz śledczy i autor książki “Urwane ślady”, który był zaangażowany w sprawę, podał, że ojciec porwanej Eweliny Bałdygi rozmawiał z porywaczem — czytamy na stronie Crime.com.

— Józef, nie rozłączaj się. Zaraz coś ci powiem – usłyszał w słuchawce. Potem porywacze odtworzyli z taśmy głos Eweliny:

Zróbcie wszystko, żeby mnie nie zabili!

Porywacze podejmowali kolejne próby kontaktu z rodziną Eweliny Bałdygi, wykorzystując zarówno rozmowy telefoniczne, jak i wiadomości SMS. W swoich komunikatach zapewniali, że po otrzymaniu okupu wypuszczą dziewczynę do domu. “Nikt jej nie tknął palcem. Nie jesteśmy gwałcicielami” — pisali.

10 czerwca 2005 r. ojciec i partner Eweliny chcą dostarczyć okup, ale ta próba kończy się niepowodzeniem. W odpowiedzi na to porywacze wysyłają wiadomość tekstową, podnosząc kwotę okupu do miliona euro.

Pięć dni po nieudanej próbie przekazania okupu, porywacze nawiązują kontakt z rodziną ponownie, informując, że zostawili przesyłkę dla rodziny pod tablicą z napisem “Wyszków”. Wewnątrz reklamówki znaleziono odcięte włosy pokrzywdzonej kobiety.

28 czerwca 2005 r. doszło do udanej wymiany okupu. Partner Eweliny dostarcza torbę zawierającą kwotę 567 500 euro. Zatrzymuje się w okolicach mostu Grota Roweckiego i zgodnie z żądaniami porywaczy przekazuje torbę przez ekran dźwiękochłonny.

Zamaskowany mężczyzna czekał za ekranem i odebrał torbę, ale mimo to Ewelina nie została uwolniona. 14 lipca 2005 r. porywacze ponownie domagają się zapłaty pełnej kwoty okupu, która wynosi 1 mln euro. Kontakt zostaje nawiązany ponownie na początku sierpnia, kiedy przestępcy dostarczają dowód życia dziewczyny i ponownie żądają miliona euro. Jednak dzień później rodzina informuje, że nie jest w stanie uregulować tak dużej sumy. Niestety, od tego momentu kontakt zostaje na zawsze zerwany.

Dwaj sprawcy skazani w sprawie porwania Eweliny Bałdygi

W związku z uprowadzeniem Eweliny Bałdygi przed sądem postawiono zarzuty dwóm mężczyznom Grzegorzowi K., znanemu jako “Ojciec”, oraz Tomaszowi R. znanemu jako “Pikus”. To jedyni oskarżeni, którym udało się postawić zarzuty w tej sprawie, choć w toku postępowania pojawiło się także nazwisko Wojciecha S., znanego jako “Wojtas”. Jednak odpowiadał on w procesie za inne przestępstwa i finalnie został skazany na dożywocie.

Oskarżeni “Ojciec” i “Pikus” zostali oskarżeni o współudział w uprowadzeniu i pozbawieniu wolności Eweliny Bałdygi, a także o jej przetrzymywanie jako zakładnika. Sąd orzekł, że pozbawienie wolności Eweliny miało charakter długotrwały i wiązało się z wyjątkowym cierpieniem.

Porwanie Eweliny było zaplanowane. Dwóch świadków Janusz M. i Andrzej K., zeznało podczas dochodzenia, że już w 2004 r. obserwowali dziewczynę na zlecenie Wojciecha S., znanego jako “Wojtas”.

Po długim procesie, który trwał od stycznia 2017 r. do września 2022 r. Sąd Okręgowy w Warszawie uznał Grzegorza K., znanego jako “Ojciec”, oraz Tomasza R., znanego jako “Pikus”, za członków zorganizowanej grupy przestępczej odpowiedzialnej za uprowadzenie i przetrzymywanie Eweliny Bałdygi, a także doprowadzenie rodziców dziewczyny do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie 567,5 tys. euro. Obaj oskarżeni byli również sądzeni za inne przestępstwa.

Grzegorz K. “Ojciec” został skazany na 15 lat więzienia i grzywnę w wysokości 21 600 zł. Tomasz R. “Pikus” otrzymał karę 15 lat więzienia i grzywnę w wysokości 14 400 zł. Wyrok zapadł 22 września 2022 r. Jest nieprawomocny i składane są do niego apelacje.

W śledztwie pojawiły się pewne przesłanki, że za porwaniem Eweliny Bałdygi mogli stać członkowie “gangu obcinaczy palców”. W 2008 r. w “Rzeczpospolitej” ukazał się artykuł, który nawiązał do tej hipotezy. Dariusz Loranty policyjny negocjator, który pracował przy 50 przypadkach porwań, jest pewny, że Ewelina Bałdyga została porwana przez przestępców specjalizujący się w porwaniach dla okupu, a dokładniej przez członków “gangu obcinaczy palców”.

Ewelina Bałdyga nigdy nie została odnaleziona

Józef Bałdyga zapłacił okup w wysokości 567,5 tys. euro w nadziei na odzyskanie swojej córki Eweliny. Niestety, mimo upływu ponad 18 lat od tamtych dramatycznych wydarzeń, kobieta nigdy nie została odnaleziona. Mimo to rodzina wciąż ma nadzieję, że zaginiona żyje. Formalnie nie uznano jej za zmarłą. Jej dane nadal znajdują się w Krajowym Rejestrze Sądowym, sugerując, że wciąż jest formalnie związana z rodzinnym przedsiębiorstwem. W 2023 r. miałaby 39 lat.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *