Dramat na polsko-białoruskiej granicy. Żołnierz postrzelił migranta

Groza na granicy polsko-białoruskiej. Żołnierz postrzelił nielegalnego migranta. Ranny trafił do szpitala. Sprawą zajęła się Żandarmeria Wojskowa. Pierwsze ustalenia wskazują, że doszło do nieszczęśliwego wypadku.

Żandarmeria Wojskowa wyjaśnia okoliczności postrzelenia nielegalnego migranta przez żołnierza Wojska Polskiego przy granicy z Białorusią. Dramatyczne zdarzenia rozegrały się 3 listopada na terenie Dubicz Cerkiewnych (woj. podlaskie).

Granica z Białorusią. Żołnierz postrzelił migranta

– Na razie czynności w tej sprawie wykonuje Żandarmeria Wojskowa, w trybie art. 308 Kodeksu postępowania karnego – poinformował PAP płk Radosław Wiszenko, zastępca ds. wojskowych Prokuratora Rejonowego Białystok-Północ. To przepisy pozwalające przeprowadzić czynności niezbędne (np. zabezpieczyć ślady i inne dowody) jeszcze przed formalnym wszczęciem śledztwa lub dochodzenia.

– Z informacji, które mi przekazano wynika, że doszło do tego wskutek nieszczęśliwego wypadku, potknięcia się przez żołnierza – powiedział PAP płk Wiszenko. Żołnierz miał oddawać strzał ostrzegawczy, potknąć się przy tym i postrzelić obywatela Syrii. Ranny trafił do szpitala w Hajnówce.

Żandarmeria Wojskowa prowadzi śledztwo

Dokumenty i dowody zabezpieczone przez Żandarmerię Wojskową mają trafić do prokuratury w poniedziałek. W części wojskowej Kodeksu karnego jest rozdział dotyczący przestępstw przeciwko zasadom obchodzenia się z bronią i artykuł penalizujący nieostrożne obchodzenie się z bronią i nieumyślne spowodowanie obrażeń u innej osoby.

W zależności od skutków takiego postrzału, żołnierzowi grozi do trzech lub – w przypadku ciężkich obrażeń albo śmierci rannego – do ośmiu lat więzienia.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *