W Polsce będą kobiety – księża! Synod ogłosił prawdziwy przełom

To zdarzenie zmienia wyobrażenia społeczne na temat kapłaństwa. Na polskich ulicach będzie można spotkać kobietę-księdza. A właściwie to ksenię, bowiem tak nakazują nam tytułować ją poradnie językowe. Teraz kobiety będą mogły zostać nawet biskupami.

Synod Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce w tajnym głosowaniu opowiedział się pozytywnie za ordynacją kobiet na księży. To prawdziwy przełom dla luteran, pojawienie się w świadomości społecznej kobiet-kapłanów z pewnością wpłynie też na postrzeganie ich roli w kościele katolickim.

Kobiety na ołtarze

Ustawa synodu wejdzie w życie 1 stycznia 2022 roku. Nad wnioskiem przedłożonym przez Synodalną Komisję Kobiet głosowało 59 osób – za było 45, przeciw – 13, jedna osoba wstrzymała się od głosu. Do zmiany prawa potrzebne było 2/3 głosów.

Do tej pory mieliśmy możliwość dopuszczenia do posługi diakona mężczyzn i kobiet. Natomiast do posługi prezbitera, powszechnie nazywanego księdzem, tylko mężczyzn. Natomiast decyzja synodu spowodowała, że do posługi prezbitera, czy w przyszłości biskupa, mogą być ordynowane osoby bez względu na płeć.

– mówił PAP bp Jerzy Samiec, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce.

Nawet kilkadziesiąt kobiet kseniami?

Okazuje się, że w Polsce nie będzie trudno o kandydatki. By zostać luterańskim księdzem, potrzebny jest dyplom magistra Teologii ewangelickiej Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Zdaniem zwierzchnika kościoła luterańskiego w Polsce, takich absolwentek jest już kilkadziesiąt. Dotychczas, by pełnić posługę kapłańską, kobiety musiały wyjeżdżać za granicę.

Bardzo się cieszę, że po dzisiejszej decyzji Synodu zarówno ja, jak i inne studentki będziemy miały wybór i nie będziemy musiały rezygnować z pracy w naszym kraju, by pełnić służbę duszpasterską

– mówiła PAP Ada Warowna, studentka teologii ewangelickiej.

Decyzja odbiła się pozytywnym echem w środowisku luteran. Na Facebooku poparła ją m.in. parafia ewangelików z Ostródy.

Jesteśmy wdzięczni członkom Synodu za odwagę, by ponad utartą tradycję i zwyczaj postawić prawdę i naprawić to co niewłaściwe. W Bożych oczach wszyscy ludzie są sobie równi. Z wielką radością przyjęliśmy decyzję o ordynacji kobiet. Nie jest ona niczym nowym, bo kobiety w Kościele były zawsze, a chrześcijaństwo do Europy przyszło właśnie przez biblijną Lidię.

Jak myślicie, kiedy biblijna równość dotrze do kościoła katolickiego?

Para kupiła kościół z XVIII wieku i zamieniła go w dom! Zobacz galerię!

Przed wejściem znajduje się mały cmentarz...

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *