Tak żyje arcybiskup Głódź. Byliśmy u niego we wsi!

Pałac i wielkie wpływy zamienił na małą Bobrówkę na Podlasiu. Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź (78 l.), dzisiaj jest skromnym sołtysem w malutkiej wsi niedaleko Białegostoku. Reporter “Faktu” odwiedził rodzinną wieś duchownego. Rozmawiał z mieszkańcami o tym, jakim jest sołtysem. Udało nam się również zamienić kilka zdań z samym arcybiskupem.

Głódź przez lata był jednym z bardziej wpływowych biskupów w polskim Kościele. Przez lata był również biskupem polowym Wojska Polskiego. Awansowano go do stopnia generała dywizji.

Jak zdrowie arcybiskupa? “Dziękuję, jeszcze żyję”

Bobrówka to wieś, w której Głódź urodził się 13 sierpnia 1945 r. Zamieszkał w niej z powrotem w 2021 r., po tym, jak Watykan nakazał mu opuszczenie terenu archidiecezji gdańskiej, za liczne zaniedbania w prowadzeniu postępowań o nadużycia seksualne podległych mu księży archidiecezji gdańskiej wobec dzieci.

Od czerwca 2021 r. Głódź jest sołtysem Piasków, czyli części wsi Bobrówka. Kiedy zjawiliśmy się tam w tym tygodniu, na podwórku widać było m.in. konie, pawia i dwa psy. Arcybiskup powoli przechadzał się po podwórku, doglądając zwierząt. Uśmiech pojawił się na jego twarzy, gdy patrzył na pląsającego po trawie źrebaka.

– Jak zdrowie księdza biskupa? – zapytał nasz reporter. – Dziękuję, jeszcze żyję – odparł duchowny. Niestety nie chciał zgodzić się na dłuższą rozmowę, mówiąc nam, że wszystko już o nim i jego sołtysowaniu zostało napisane.

W miejscowym sklepie nie widują arcybiskupa

Bardziej wylewni byli jednak mieszkańcy Bobrówki. Usłyszeliśmy od nich, że sołtys Głódź jest dobrym gospodarzem, choć nie udziela się zbyt często w życiu na wsi. – Można czasem przyjść i pogadać – mówi nam jeden z mieszkańców.

A drugi dodaje: – Widać, że to już nie ten sam biskup Głódź co kiedyś, ale dalej ma wszystko pod czujnym okiem. Jak pan podjechał, to od razu spisał pana rejestrację!

Mieszkańcy mówią również, że Głódź rzadko odprawia już msze. – Od święta się to zdarza, a ostatni raz odprawiał w Dzień Matki – opowiada nam mieszkanka, dodając, że jedzenie biskupowi przynosi rodzina. – W sklepie go nie widują – mówi.

Takie są zadania każdego sołtysa:

– Zwołuje zebranie wiejskie i przewodniczy jego obradom.

– Bierze udział w sesjach rady miejskiej, występuje w imieniu sołectwa.

– Występuje do wójta z wnioskami, propozycjami, inicjatywami w sprawach sołeckiego mienia, przekraczającymi jego i sołectwa kompetencje zwykłego zarządu.

– Współdziała z organami Państwowej Inspekcji Sanitarnej, a także ze służbą zdrowia w kwestiach ochrony zdrowia i życia ludności, zgłaszania chorób zakaźnych, właściwego poziomu sanitarnego wsi.

– Współorganizuje działania oraz zapobiega bezpośrednio klęskom żywiołowym oraz usuwa ich skutki.

– Na podstawie uchwały rady pobiera podatki lokalne.

Wiele osób dzieli się z nami swoimi historiami, aby dowiedzieć się, co inni o tym myślą. Jeśli masz swoją opinię lub sugestię dotyczącą tej historii, proszę napisz ją w komentarzach na Facebooku.  

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *